Aktuality

28.10.2019 otevírací doba 9:00 - 21:00 hod
22.10.2019
Dne 28.10.2019 vás rádi přivítáme od 9 do 21 hodin.

ActivePass
23.9.2019
Přijímáme karty ActivePass ...

MultiSport
23.9.2019
Jsme partnerem MultiSport

Otevírací doba
30.5.2019
Otevírací doba: V pracovní dny 6:00 - 22:00 hod. V sobotu, neděli a státní svátky 9:00 -...

Solárium ERGOLINE 600
17.7.2014
Od 16.7.2014 nově v provozu solárium ERGOLINE 600. V nabídce i kosmetika do solária. Hezké opalování!

Registrace SKFČR
19.2.2014
Máme pro Vás skvělou novinku!!! Dne 19.2.2014 jsme se stali členem SKFČR jako oddíl MišMaš Fitness. Všichni závodníci...K čemu je nám kofein?


Kofein blokuje enzym, který za normálních okolností odbourává adrenalin a noradrenalin. Vyplavení adrenalinu a noradrenalinu do krve je běžně záležitosti desítek vteřin. Za normálních situací  se nadbytečné množství těchto stresových hormonů okamžitě deaktivuje, aby tak nemohlo dojít k "předávkování" organizmu z nadprodukce. 

Kofein tedy funguje jako stimulant, záleží ale hodně nejen na dávce, ale i na okolnostech – v klidu jsou jeho stimulační schopnosti mnohem menší, než při stresu nebo vyčerpání. 

Citlivost na kofein je různá, někdo reaguje na jeden šálek (150mg), někdo je velmi citlivý již na 20mg a někdo zase musí přijmout i 400mg, aby vůbec něco zaregistroval. Účinky kofeinu se projevují obvykle  6-14 hodin. Na kofein vzniká celkem rychle tolerance, nebo člověk si na něj zvykne a přestává zabírat. 

Smrtelná dávka kofeinu je při orálním užití 150mg/kg, to je pro 100kg těžkou osobu 15g, přepočteno na kávu je to 25litrů. Nejvyšší dávka, kterou člověk přežil byla 24 gramů. Nejnižší, kterou nepřežil je 3.2 gramy - aplikovanou ale nitrožilně. Za rozumné denní množství se považuje cca 300mg kofeinu, což jsou asi tři šálky kávy. 

Kofein stimuluje centrální nervový systém, zrychluje tep, zvyšuje kyselost žaludku a působí jako diuretikum. Také rozšiřuje  tepny, proto pomáhá lidem postižených astmatem.

Tím, že kofein stresuje tělo působením na jeho nervový systém dochází k odbourávání tuků i v "klidovém" stavu. Vzhledem k vznikající toleranci ho ale možné za tímto účelem používat dlouhodobě.

Je ale vhodný jako jednorázový stimulant před výkonem. Kofein zvyšuje i sílu při tréninku, vynikající je v kombinaci s dalšími povzbuzovači ( L-carnitin, guarana, efedrin), protože funguje jako „startér“. 

Zkušenosti ukazují nejlepší reakci na kofein při použití dva až třikrát týdně. Oblíbenou formou (kromě pití kávy) je používání tablet s kofeinem, tady je třeba dávat pozor na předávkování. 

Kofein zabírá velmi rychlé, ale jeho účinky také rychle vyprchají, proto se pro povzbuzení na delší dobu uplatňuje spíše guarana nebo kombinace guarany a kofeinu. 

Dávkování:
- 10min. před tréninkem 200mg
- Šikovná je kombinace s 2g L-carnitinu.

POZOR! kofein se nesmí kombinovat s creatinem! Berete tedy creatin nesmíte pít kávu, čaj a další nápoje obsahující kofein!

Obsah kofeinu v 100ml:

 • Káva 60mg
 • Čaj 25mg
 • Ledový čaj 15mg
 • Kakao 2mg
 • Mléčná čokoláda 15mg
 • Hořká čokoláda 65mg
 • Coca cola 15mg

Čistý kofein je bílý hebký prášek, nebo lesklé jehličky, hořké chuti.

Kofein oddaluje únavu, zlepšuje koncentraci, povzbuzuje oběhový i respirační systém, je to stimulant. Kofein má silnější centrální stimulační účinek než ostatní methylxanthiny.

Purinový derivát kofein je obsažen v kávě (Coffea arabica), v čaji (Camellia thea), v kakau (Theobroma Coca), v kole (Cola acuminata), v maté (Ilex paragueyensis) a v guaraně (Paullinia cupana).

Zajímavosti

 • Čaj obsahuje teiin, jedná se však pouze o jiný název pro koffein! Navíc čaj obsahuje další alkaloidy Theofylin a Theobromin, které uvolňují jemné svalstvo.
 • Kofein nepomáhá vystřízlivět
 • Nepotvrdily se názory, že zvýšený příjem kofeinu zvyšuje pravděpodobnost nádoru prsu nebo jiné formy rakoviny.
 • Žádná studie nepotvrdila souvislost mezi konzumací kofeinu a nemocemi srdce.
 • Citlivost dětí na kofein se neliší od citlivosti dospělých. Je na rodičích aby zvážily, co je to rozumná dávka.

Rizika:

 • Kofein vytlačuje z těla vápník, proto každý kdo za den vypije dvě kávy, by měl vápník doplňovat.
 • Kofein snižuje účinek některých léků proti epilepsii!
 • Kofein prochází do mateřského mléka. V době kojení se doporučuje maximálně 300mg kofeinu denně (2-3 šálky kávy).
 • Při prudkém omezení počtu káv denně se mohou objevit abstinenční příznaky: Bolesti hlavy, ospalost, vyčerpanost, nervozita.