
K čemu je nám kofein?
Kofein blokuje enzym, který za normálních okolností odbourává adrenalin a noradrenalin. Vyplavení adrenalinu a noradrenalinu do krve je běžně záležitosti desítek vteřin. Za normálních situací se nadbytečné množství těchto stresových hormonů okamžitě deaktivuje, aby tak nemohlo dojít k "předávkování" organizmu z nadprodukce.
Kofein tedy funguje jako stimulant, záleží ale hodně nejen na dávce, ale i na okolnostech – v klidu jsou jeho stimulační schopnosti mnohem menší, než při stresu nebo vyčerpání.
Citlivost na kofein je různá, někdo reaguje na jeden šálek (150mg), někdo je velmi citlivý již na 20mg a někdo zase musí přijmout i 400mg, aby vůbec něco zaregistroval. Účinky kofeinu se projevují obvykle 6-14 hodin. Na kofein vzniká celkem rychle tolerance, nebo člověk si na něj zvykne a přestává zabírat.
Smrtelná dávka kofeinu je při orálním užití 150mg/kg, to je pro 100kg těžkou osobu 15g, přepočteno na kávu je to 25litrů. Nejvyšší dávka, kterou člověk přežil byla 24 gramů. Nejnižší, kterou nepřežil je 3.2 gramy - aplikovanou ale nitrožilně. Za rozumné denní množství se považuje cca 300mg kofeinu, což jsou asi tři šálky kávy.
Kofein stimuluje centrální nervový systém, zrychluje tep, zvyšuje kyselost žaludku a působí jako diuretikum. Také rozšiřuje tepny, proto pomáhá lidem postižených astmatem.
Tím, že kofein stresuje tělo působením na jeho nervový systém dochází k odbourávání tuků i v "klidovém" stavu. Vzhledem k vznikající toleranci ho ale možné za tímto účelem používat dlouhodobě.
Je ale vhodný jako jednorázový stimulant před výkonem. Kofein zvyšuje i sílu při tréninku, vynikající je v kombinaci s dalšími povzbuzovači ( L-carnitin, guarana, efedrin), protože funguje jako „startér“.
Zkušenosti ukazují nejlepší reakci na kofein při použití dva až třikrát týdně. Oblíbenou formou (kromě pití kávy) je používání tablet s kofeinem, tady je třeba dávat pozor na předávkování.
Kofein zabírá velmi rychlé, ale jeho účinky také rychle vyprchají, proto se pro povzbuzení na delší dobu uplatňuje spíše guarana nebo kombinace guarany a kofeinu.
Dávkování:
- 10min. před tréninkem 200mg
- Šikovná je kombinace s 2g L-carnitinu.
POZOR! kofein se nesmí kombinovat s creatinem! Berete tedy creatin nesmíte pít kávu, čaj a další nápoje obsahující kofein!
Obsah kofeinu v 100ml:
- Káva 60mg
- Čaj 25mg
- Ledový čaj 15mg
- Kakao 2mg
- Mléčná čokoláda 15mg
- Hořká čokoláda 65mg
- Coca cola 15mg
Čistý kofein je bílý hebký prášek, nebo lesklé jehličky, hořké chuti.
Kofein oddaluje únavu, zlepšuje koncentraci, povzbuzuje oběhový i respirační systém, je to stimulant. Kofein má silnější centrální stimulační účinek než ostatní methylxanthiny.
Purinový derivát kofein je obsažen v kávě (Coffea arabica), v čaji (Camellia thea), v kakau (Theobroma Coca), v kole (Cola acuminata), v maté (Ilex paragueyensis) a v guaraně (Paullinia cupana).
Zajímavosti
- Čaj obsahuje teiin, jedná se však pouze o jiný název pro koffein! Navíc čaj obsahuje další alkaloidy Theofylin a Theobromin, které uvolňují jemné svalstvo.
- Kofein nepomáhá vystřízlivět
- Nepotvrdily se názory, že zvýšený příjem kofeinu zvyšuje pravděpodobnost nádoru prsu nebo jiné formy rakoviny.
- Žádná studie nepotvrdila souvislost mezi konzumací kofeinu a nemocemi srdce.
- Citlivost dětí na kofein se neliší od citlivosti dospělých. Je na rodičích aby zvážily, co je to rozumná dávka.
Rizika:
- Kofein vytlačuje z těla vápník, proto každý kdo za den vypije dvě kávy, by měl vápník doplňovat.
- Kofein snižuje účinek některých léků proti epilepsii!
- Kofein prochází do mateřského mléka. V době kojení se doporučuje maximálně 300mg kofeinu denně (2-3 šálky kávy).
- Při prudkém omezení počtu káv denně se mohou objevit abstinenční příznaky: Bolesti hlavy, ospalost, vyčerpanost, nervozita.