Aktuality

28.10.2019 otevírací doba 9:00 - 21:00 hod
22.10.2019
Dne 28.10.2019 vás rádi přivítáme od 9 do 21 hodin.

ActivePass
23.9.2019
Přijímáme karty ActivePass ...

MultiSport
23.9.2019
Jsme partnerem MultiSport

Otevírací doba
30.5.2019
Otevírací doba: V pracovní dny 6:00 - 22:00 hod. V sobotu, neděli a státní svátky 9:00 -...

Solárium ERGOLINE 600
17.7.2014
Od 16.7.2014 nově v provozu solárium ERGOLINE 600. V nabídce i kosmetika do solária. Hezké opalování!

Registrace SKFČR
19.2.2014
Máme pro Vás skvělou novinku!!! Dne 19.2.2014 jsme se stali členem SKFČR jako oddíl MišMaš Fitness. Všichni závodníci...Jak překonat genetické překážky

Člověk poprvé vzal do ruky posilovací nářadí a začal trénovat za účelem zvětšení svalů a zvýšení síly někdy cca před 150-200 lety. Několik tajemství uměle vyvolané hypertrofie svalů nám mezitím pomohla odhalit věda a vědecké studie. Z poznatků odvětví evoluční biologie vyplývá pro posilování nepříliš perspektivní fakt: čím usilovněji o svaly bojujete, tím více se jejich váš organismus snaží zbavit. Podobně při přísných dietách se nám někdy zdá, že tělo si tělesný tuk tvrdohlavě brání. Naturální cvičenci tak mají jistou překážku uvnitř svého těla.

Vědečtí pracovníci přišli před několika lety s myšlenkou, že moderní člověk má z velké části genetickou výbavu primitivního člověka z doby před pár miliony let. Stejně jako u jiných živočichů se u člověka vyvinuly vlastnosti, které nám umožňují přežití v nehostinných podmínkách a v krutých zimách. Mezi základními jsou geny pro uchování drobnějšího těla. Mohutné svaly u našich předků nezvyšovaly šance na přežití. Právě naopak, v dobách hladu by bylo komplikované mít je na sobě a vyživovat jejich. Z tohoto důvodu měli lidé menší rozměry a byly pohybliví.

Příroda na uchování takového těla vyvinula poměrně silný katabolický systém, který růst svalů omezuje a brzdí.

Dalším výsledkem evoluce jsou geny, které mají na starosti ukládání tuku. V dávných dobách tělesný tuk sloužil primárně jako ochrana proti chladu a jako zásobárna energie. Metabolický systém člověka byl nastaven pro nabírání a udržování tělesného tuku, co funguje samozřejmě velmi dobře i dodnes, protože snadno přibíráme na váze as problémy se tuku zbavujeme.

Situace ale určitě není beznadějná a nejlépe to můžeme vidět na lidech, kteří svou disciplínou a vytrvalým snažením dosáhli obdivuhodné výsledky i naturální cestou. Částečné překonání výše zmíněných problémů a slušné výsledky v nárůstu svalové hmoty a při vyrýsovaní svalů lze dosáhnout adaptačními procesy, kdy se pokusíte zakódované mechanismy obejít.

 

Základní doporučení

Trénink:

Svalová námaha je výrazným spouštěčem uvolňování přirozených hormonů. Hladina testosteronu v těle dosahuje svého vrcholu při fyzické aktivitě v trvání do jedné hodiny, proto byste měli trénink na budování svalů upravit tak, abyste tuto dobu nepřekračovaly. Podle moderních studii na hypertrofii optimální působí rozsah opakování 8-10, ale s menší frekvencí máte používat i nižší a vyšší rozsahy opakování. Zlepšíte tím vytrvalost, sílu a budete moci efektivněji cvičit se středními váhami.

Používejte především základní kombinované cviky. Právě ty jsou mimo jiné zodpovědné za lepší hormonální odezvu po tréninku a za nejvýraznější pokrok při budování svalů a síly. Dávejte si pozor na dlouho trvající přetrénování a snažte se udržovat po větší část tréninkového cyklu čerství a motivovaní.

 

Výživa:

Příjem bílkovin závisí na několika faktorech. Pokud těžko naberete a již delší dobu stagnuje, navyšte příjem bílkovin na 2 až 2,5 g na 1 kg vaší tělesné váhy. Vybírejte si kvalitnější zdroje bílkovin s komplexním aminokyselinovým spektrem a klasickou stravu vhodně doplňujte proteinovými koncentráty. Nevyhýbejte se zdravým zdrojem tuků, které mají rovněž pozitivní vliv na sekreci hormonů a nezapomínejte ani na důležité vitamíny a minerály.

O několik procent nahoru vás mohou posunout i doplňky výživy s obsahem kreatinu, glutaminu nebo stimulační suplementy. Nedělejte však klasickou chybu začátečníky, kteří se až přehnaně upírají na doplňky výživy a unikají jim ostatní důležité věci.

 

Regenerace:

Měli byste si dopřát spánek alespoň 7-8 hodin v noci a ideálně i několik desítek minut v průběhu dne. Vyhýbejte se stresovým situacím, relaxujte a věnujte se i ostatním doplňkovým aktivitám.