Aktuality

28.10.2019 otevírací doba 9:00 - 21:00 hod
22.10.2019
Dne 28.10.2019 vás rádi přivítáme od 9 do 21 hodin.

ActivePass
23.9.2019
Přijímáme karty ActivePass ...

MultiSport
23.9.2019
Jsme partnerem MultiSport

Otevírací doba
30.5.2019
Otevírací doba: V pracovní dny 6:00 - 22:00 hod. V sobotu, neděli a státní svátky 9:00 -...

Solárium ERGOLINE 600
17.7.2014
Od 16.7.2014 nově v provozu solárium ERGOLINE 600. V nabídce i kosmetika do solária. Hezké opalování!

Registrace SKFČR
19.2.2014
Máme pro Vás skvělou novinku!!! Dne 19.2.2014 jsme se stali členem SKFČR jako oddíl MišMaš Fitness. Všichni závodníci...Máte bolesti zad?

Slabé břišní svaly jsou příčinou mnoha problémů. Navíc, pokud k tomu přidáme i příliš vysokou tělesnou hmotnost, tak tato kombinace často vyvolává bolesti v dolní části zad. Na druhé straně silné břišní svalstvo, korektní trénink a nízkotuková dieta ochrání váš záda před případnými problémy.

 

Nepodceňujte a nezanedbávejte střed těla

I když je posilování břišních svalů důležité, neměli byste to ve snaze podpořit vaši páteř přehánět. Vyhýbejte se cvikům, které příliš zatěžují ohýbače kyčlí, zejména bederně-bederní svaly, protože takové cviky kladou nadměrné nároky na dolní část zad. Kromě toho je třeba v zájmu svalové rovnováhy trupu posilování břišních svalů kombinovat s cviky na dolní část zad. Silné břišní a zádové svaly totiž pracují harmonicky při ochraně a stabilizaci často přetěžování páteře. Vaše břišní a zádové svaly jsou na sobě vzájemně závislé. Samostatně neznamenají až tak mnoho. Pokud však pracují společně, mají nejen vyšší silový potenciál, ale přispívají i celkovému lepšímu zdravotnímu stavu.

Čtyři z pěti dospělých lidí (bez ohledu na to, zda sedí za kancelářským stolem, nebo pracují těžší manuální) se nejméně jednou v životě setkají s bolestmi v dolní části zad. Pokud jste víkendoví sportovci, máte špatné držení těla, trpíte svalovou nerovnováhu mezi horní a dolní oblastí břicha a jste ještě k tomu i obézní, pak je riziko větší. I když však nepatříte k těmto rizikovým skupinám, mohou vaše oslabené břišní svaly způsobit problémy se zády.

 

Jak vzniká tento problém

Dostatečně silné břišní svaly pomáhají udržovat vaši páteř pevnou. Proto nepřekvapuje, že lidé s bolestmi dolní části zad mívají často slabé břišní svaly, mnohem slabší než svaly dolní části zad. Právě tento nepoměr je totiž příčinou mnoha problémů v oblasti zad, od akutních případů až po chronické bolesti.

Oslabené břišní svaly kombinované s objemnějším břichem mohou vést k nadměrnému zakřivení v oblasti bederní páteře. I toto může znamenat dodatečné zatížení jednotlivých kloubů páteře (zejména zadních okrajů). Takové vytrvalé stlačování a negativní působení se může časem projevit jako zánětlivé dráždění a mohou z toho vzniknout další komplikace.

Problémy s držením těla se nevyskytují pouze v sedě, ale i ve stoje i při chůzi a také zvyšují riziko, že vaše nervy, meziobratlové ploténky a svaly budou ve zvýšené míře vystaveny dlouhodobému nepřirozenému působení.¨

 

Pozor by si měli dát i ti, kteří zatím žádné bolesti nepociťují

Po přečtení předchozích řádků si možná řeknete, že vy s zády nemáte žádné problémy a nemusíte si proto dělat žádné starosti. Ale to je omyl a také pravidelní sportovci mohou mít problémy s páteří.

Mnozí sportovní lékaři a specialisté v dané oblasti doporučují zjistit, kde může být potenciální zdroj budoucích obtíží. Pokud si chcete otestovat například dolní část břicha, lehněte si na záda na lavičku. Natažené dolní končetiny zvedněte tak, aby byly kolmo na podložku. Udržujte přirozené zakřivení dolní části páteře a začněte pomalu spouštět dolní končetiny k podložce (nohy jsou přitom stále narovnané a neohýbejte je v kolenou). Čím dříve se vaše dolní část zad začne odliepať od podložky, tím slabší je dolní část vašich břišních svalů.

Horní část břicha se testuje klasickým způsobem. V lehu na zádech pokrčte v kolenou dolní končetiny a opřete se chodidly o podložku. Ruce dejte za hlavu (ale netahejte nimi hlavu) a silou horní části břišních svalů se začněte zvedat nahoru. Míra síly vašich břišních svalů přímo souvisí s tím, jak blízko dokážete dostat lokty rukou, které máte za hlavou, ke stehnům nohou.

 

Několik doporučení v oblasti tréninku

Pokud trpíte svalovou nerovnováhou, poraněním dolní části zad nebo jste zvlášť z formy, měly by vaše tréninkové metody být odlišné od těch, které běžně využíváte. Měly by zabránit poranění zad. Proto vynechejte krouživé pohyby, protože síly při točivých pohybech by mohly riziko vašeho poranění ještě zvýšit.

 

Jak se však zbavit svalové nerovnováhy mezi horní a dolní oblastí vašich břišních svalů?

Někteří vědečtí pracovníci a sportovní lékaři se shodují v tom, že nejlepším způsobem aktivace horní části břišních svalů jsou klasické zkracovačky. Přednožování ve visu nebo obrácené zkracovačky jsou na druhé straně optimální na dolní oblast vašich břišních svalů. Výhodou různých typů zkracovaček (ale i ostatních cviků na břicho) je to, že je můžete kdykoliv odcvičit i doma a nepotřebujete na to žádné speciální vybavení. Posilování břišních svalů se můžete věnovat třikrát týdně, vybraný cvik procvičte v 3-5 sériích. Počet opakování zde není až tak důležitý, ale měli byste se vyhnout příliš těžkému a opakovanému přetížení příslušných svalů.